• فهرست مراکز پزشکی - لیست بیمارستانها - آدرس و تلفن پزشکان در شبکه جامع پزشکی (سینوم)
  • بیمارستانهای کرج - آدرس و شماره تماس بیمارستانهای کرج - مختصات و نقشه مکان نما بیمارستانهای کرج
  • بیمارستان درمان ناباروری - زنان و زایمان
  • موسسه خدمات درمانی البرز کرج - تامین اجتماعی
فوق تخصصی پوست رازی

بیمارستان فوق تخصصی پوست رازی

جراحی، داخلی، پوست و مو زیبایی

تلفن: 02155630553
آدرس: تهران، تهران، خیابان وحدت اسلامی – میدان وحدت اسلامی – بن بست رازی – بیمارستان تخصصی پوست رازی
تاریخچه کاری

بیمارستان در اواخر سال ۱۳۱۲ هجری شمسی توسط دکتر عباس خان ادهم ( اعلم الملک ) تأسیس شد.

این بیمارستان دریکی از محلات قدیمی تهران و در جنوب مرکزی آن یعنی در خیابان وحدت اسلامی و در جنوب شرقی میدان وحدت اسلامی ( خیابان شاهپور - میدان شاهپور سابق ) در زمینی به مساحت ۲۲۰۰۰ هزار مترمربع قرارگرفته است. اولین ساختمان بیمارستان رازی مربوط به مرحوم میزا عباس خان قوام الدوله واقع در جنوب شرقی میدان شاهپور بود اما این ساختمان راه مستقیم به خیابان اصلی شاهپور نداشت و دولت نمی‌توانست بدون انجام تشریفات قانونی مخارجی در این مورد بنماید لذا بدین منظور ساختمان مجاور که متعلق به مرحوم سراج الدوله بهزادی بود توسط دکتر ادهم از نامبرده خریداری و ضمیمه بیمارستان شد و بدین ترتیب بیمارستان راه مناسب برای ورود و خروج بیماران در خیابان اصلی شاهپور پیدا کرد.

در سال ۱۳۱۹ بیمارستان رازی طبق قانون تأسیس دانشکده‌های پزشکی به دانشکده پزشکی دانشگاه تهران واگذار شد و هم‌اکنون جزء املاک و مؤسسات دانشگاه علوم پزشکی تهران به‌ شمار می‌رود.

پس از الحاق به دانشکده پزشکی، بخش‌ها و درمانگاه‌های جدیدی دایر و بخش جراحی نیز توسعه یافت و ساختمانش تکمیل شد.

بیمارستان رازی تا سال ۱۳۱۵ در ساختمان‌های مذکور به مداوای بیماران نیازمند ارائه خدمت می‌کرد تا اینکه در آن سال باغ محتشم السلطنه اسفند یاری ( ساختمان فعلی بیمارستان رازی ) به مبلغ ۵۲۰۰۰۰ ریال خریداری و بیمارستان در همان سال به محل جدید نقل‌مکان کرد و با تعمیرات و اصلاحات ساختمانی مناسب جهت درمانگاه‌ها و بخش‌های داخلی و جراحی بنا شد.

تشکیلات بیمارستان در آن زمان  متشکل از قسمت‌های زیر بود: جراحی، داخلی، زنان، میز راه، پوست و آمیزشی، آزمایشگاه و داروخانه.

 سپس بخش‌های اطفال، رادیولوژی، مسمومیت‌ها، پوست و آمیزشی در این بیمارستان افتتاح شد.

باگذشت زمان، در تشکیلات بخش‌ها و درمانگاه‌های بیمارستان رازی تغییراتی صورت گرفت و بعضی از بخش‌ها و درمانگاه‌ها به بیمارستان‌های دیگر دانشکده انتقال یافت و بخش‌های دیگری از سایر بیمارستان‌ها به این بیمارستان منتقل شد.

در سال ۱۳۴۴ تشکیلات بیمارستان رازی شامل دو بخش داخلی و بخش پوست و بخش جراحی و قسمت آزمایشگاه بالینی و بخش رادیولوژی درمانگاه‌های تابعه بوده است.

ساختمان پلی کلینیک:

در مهرماه ۱۳۴۵ طرح پلی کلینیک رازی دانشگاه تهران آماده اجرا شد. پس از ساختن پلی کلینیک، تمام بخش‌های طبی و جراحی به بیمارستان‌های دیگر دانشگاه تهران منتقل شد و بخش پوست در بیمارستان رازی باقی ماند؛ و از این تاریخ بیمارستان رازی به‌عنوان بیمارستان تخصصی پوست شناخته شد.

در این طرح و نقشه تمام ساختمان‌های شمال غربی و باغ بیمارستان و ساختمان‌های بخش داخلی و جراحی و آزمایشگاه را دربر گرفت و چون تخلیه و انتقال بخش پزشکی، جراحی و آزمایشگاه به ساختمان دیگر به‌فوریت امکان نداشت به‌موجب توافقی که بین دانشگاه تهران و وزارت آبادانی و مسکن و پیمانکار به عمل آمد در اوایل مهرماه سال ۱۳۴۵ ساختمان‌های شمال غربی بیمارستان و همچنین باغ بیمارستان تحویل  پیمانکار تحویل داده شد تا یک قسمت از نقشه پلی کلینیک را پیاده نمایند و درمانگاه کودکان نیز به یکی از بیمارستان های دانشکده منتقل شد.

در همین زمان مرکز انتقال خون ایران در بیمارستان رازی دایر بود ( قبل از انتقال این مرکز به خیابان ویلا ).

در سال ۱۳۵۳ تغییرات وسیعی در سطح آموزشی درمان پدید آمد. در خرداد ۱۳۵۳ نخستین کنگره درماتولوژی ایران و در خرداد ۱۳۵۴ دومین کنگره درماتولوژی ایران در بیمارستان رازی برگزار شد.

این بیمارستان هرروز شاهد صدها مراجعه‌کننده نیازمند به درمان پوست از سراسر کشور می‌باشد که تحت درمان و مداوای بستری و سرپائی قرار می‌گیرند.

افتخارات

بیمارستان رازی یا کرسی بیماری‌های پوستی یکی از قدیمی‌ترین و پر سابقه نرین مرکز آموزشی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی  تهران  محسوب می‌شود.

توضیحات دیگر

بیمارستان  تخصصی پوست رازی دارای درمانگاه تخصصی پوست است که همه‌روزه غیر از روزهای تعطیل پذیرای بیماران می‌باشد. علاوه بر این درمانگاه‌های تخصصی پوست شامل بیماری‌های تاولی خود ایمنی ( واحد تحقیقات پمفیگوس )، واحد تحقیقات فتوتراپی ( در درمان بیماری‌های مختلف پوستی مانند لنفوم پوست، پسوریازیس  ...) لیزر، پسوریازیس، لنفوم پوست، ایمونوتراپی ( دیفن سیپرون )، آکنه، لیشمانیازیس و درمانگاه اگزمای آلرژیک تماسی و پچ تست و نیز درمانگاه درماتوسکوپی ( در تشخیص ضایعات پیگمانته، سرطان‌های پوست بخصوص ملانوم ) درمانگاه تومور و درمانگاه Cosmetic در روزهای مختلف هفته دایر می‌باشد.

این مرکز، آموزش بیماری های پوست و مو جهت کارآموزان، کارورزان و دستیاران دانشگاه علوم پزشکی تهران را نیز بر عهده دارد.

 

تلفن تماس :

021-55631465            

021-55630223 

021-55630146 

تلفن های گویای بیمارستان ( نوبت دهی ):

021-55609951              021-55630665            021-55696705         

021-55609952              021-55630668            021-55696706