• فهرست مراکز پزشکی - لیست بیمارستانها - آدرس و تلفن پزشکان در شبکه جامع پزشکی (سینوم)
  • بیمارستانهای کرج - آدرس و شماره تماس بیمارستانهای کرج - مختصات و نقشه مکان نما بیمارستانهای کرج
  • بیمارستان درمان ناباروری - زنان و زایمان
  • موسسه خدمات درمانی البرز کرج - تامین اجتماعی
فارابی

بیمارستان فارابی

چشم

تلفن: 02155400003
فاکس: 02155410520
آدرس: تهران، تهران، خیابان کارگر جنوبی- میدان قزوین - بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی فارابی
تاریخچه کاری

قدمت بیمارستان فارابی به سال 1300بر می گردد ، باغ حاج معدل شیرازی خریداری و به آسایشگاه شهرداری اختصاص یافت . آسایشگاه بعدا به کارخانه تبدیل گردید . سپس بیماران موسسات خیریه مانند دارالایتام و دارالمساکین را در این محل جا دادند و بنام مریضخانه فقرا موسوم شد.
بعد از مدتی بیماران به
 بیمارستان بلدیه منتقل و محل مذکور به کارخانه برق بخش 10 اختصاص یافت .
این
 وضع چند سال ادامه داشت تا اینکه در دارالمساکین تیفوس شیوع یافت ، ناگزیر چند تخت درمحوطه قرار داده و بیماران تیفوسی را در آن بستری کردند و نام مریضخانه نمره 2 را برآن نهادند .
بعد از پایان همه گیری تیفوس ، بخشهای طبی و جراحی در مریضخانه دائر گشته و درمانگاههای مختلف پزشکی، جراحی و دندانپزشکی، بخش و درمانگاه بیماریهای گوش و حلق و بینی و داروخانه در آن تشکیل شد. در سال 1319 ،به صورت یک بیمارستان مجهز به دانشکده پزشکی ملحق گردید .

از سال 1321

احداث ساختمان کرسی چشم پزشکی به مساحت 13102 متر مربع، در آغاز سال 1321 شروع و در سال 1324 پایان یافت و درروز دوم آذرماه سال 1325 افتتاح و مورد استفاده قرار گرفت . ساختمان شامل بخشهای پزشکی، گوش و حلق و بینی ،آزمایشگاه و داروخانه با گنجایش 120 تخت بستری بود که بعدها تا 220 تخت گسترش داده شد .
در دوم خرداد 1336 به پاس خدمات مرحوم لسان شمس استاد فقید چشم پزشکی اطاق عمل بخش چشم پزشکی بیمارستان بنام آن مرحوم نامگذاری شد.  در تشکیلات کرسی چشم پزشکی ،کلاس تخصصی چشم پزشکی که مدت دوره آن سه سال بود دایر شد. کسانی که دانشکده پزشکی را به پایان می رساندند با طی این دوره آموزشی علمی و عملی تخصصی و گذراندن امتحانات لازم و نوشتن رساله مربوطه در رشته چشم پزشکی متخصص می شدند .

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران

در سال 1359 لایحه واگذاری کلیه اراضی اطراف بیمارستان (حدود صدهزار متر مربع) به دانشکده پزشکی دانشگاه تهران ابلاغ و عملیات ساختمانی بیمارستان جدید فارابی شروع گردید .این ساختمان با مساحت 23 هزار متر مربع زیربنا در سال 1366افتتاح و به تشکیلات قدیم افزوده شد .
پس از پیروزی انقلاب اسلامی با توجه خاص به توسعه و تجهیز بیمارستان و با تلاش مسولان ذیربط، این بیمارستان به صورت بزرگترین مرکز چشم پزشکی در خاورمیانه درآمده و بسیاری از اعمال جراحی چشمکه قبلا در ایران قابل انجام نبود و بالاجبار بایستی بیماران راجهت مداوا به خارج از کشور اعزام می نمودند، با همت پزشکان مجرب و پرسنل سخت کوش بیمارستان در این مرکز انجام می گیرد . بطوری که نیاز به اعزام بیماران به خارج از کشور جهت معالجه چشم بسیار اندک شده است.

افتخارات

اولین بیمارستان تخصصی چشم پزشکی ایران

توضیحات دیگر

بیمارستان فارابی یکی از مراکزی است که از دیرباز در خدمت مردم این مرزو بوم بوده وهست که همه روزه مراجعات بسیاری داشته وبیماران از اقصی نقاط کشور مراجعه وتحت درمان قرار می گیرند این مرکز با بیشینه ای درخشان مورد احترام تمامی محافل داخلی وجهانی بوده وبا بهره مندی ازآخرین تکنولوژی وتجهیزات پیشرفته نام خود را در تاریخ چشم پزشکی ایران جاودان نموده است. واین مهم نتیجه زحمات پزشکان پیش کسوت ودانشمندانی بوده که در این مسیر گام نهاده وسختیها وتلاش فراوانی را بدوش کشیده اند.ودر راس همه آنان نام پروفسور محمد قلی شمس می درخشد انسانی که سالهای متمادی وتا آخرین روز عمر خود را وقف بیماران نمود.
هم اکنون نیز با وجود مراکز چشم پزشکی وابسته به دانشگاهها ودیگر مراکز ی که بطور خصوصی اداره می گردند باز هم این بیمارستان همچنان محل ارجاع اکثر بیماران شهرستانی وعمده از طبقات محروم وقشر آسیب پذیر می باشد وهنوز هم میعادگاه تبادل افکار وتکنیکهای روز جراحیهای چشم می باشد.این بیمارستان بدلیل داشتن درمانگاههای معاینه اولیه چشم پزشکی(درمانگاه عمومی) ودرمانگاههای تخصصی همه روزه پذیرای تعداد بسیاری از مراجعین به این مرکز می باشد.همچنین درمانگاه اورژانس بیمارستان با پذیرش بیش از 400بیمار در شبانه روز یکی از فعال ترین درمانگاهها می باشد.
خدمات بیمارستان از طریق واحدهای زیر ارائه می گردد:

درمانگاههای عمومی

درمانگاههای تخصصی:     

·         درمانگاه فوق تخصصی استرابیسم
·         درمانگاه فوق تخصصی اکولار انکولوژی
·         درمانگاه فوق تخصصی مشاوره رتین
·         درمانگاه فوق تخصصی رتین 2-1
·         درمانگاه فوق تخصصی قرنیه
·         درمانگاه فوق تخصصی گلوکوم
·         درمانگاه فوق تخصصی مجرای اشکی واربیت
·         درمانگاه مشاوره قبل از عمل
·         درمانگاه فوق تخصصی غربالگری نوزادان نارس( ROP)

پاراکلینیکها:

·         آزمایشگاه
·         آنژیوگرافی
·         اپتومتری
·         اکوگرافی
·         پاتولوژی
·         داروخانه
·         رادیوگرافی
·         سی-تی-اسکن
·         سونوگرافی
·         لیزرتراپی

اورژانس شبانه روزی:
درمانگاه اورژانس بیمارستان در تمام مدت 24 ساعت فعال بوده و آماده پذیرش مصدومین چشمی می باشد.

بخش لیزیک:
  این بخش دارای 2 اتاق عمل و دو درمانگاه جراحی عیوب انکساری،کراتوکونوس (قوز قرنیه)، اتاق تصویر برداری واتاق رفرکشن می باشد. بخش لیزیک باامکانات و تجهیزات پیشرفته وکادر پزشکی و پرستاری مجرب به مراجعین خدمت رسانی می کند.

واحد فراهم آوری سلولهای بنیادی:
   این واحد مکان مناسبی جهت سلول درمانی، استخراج و کلونینگ انواع سلول ها و سلول های بنیادی است و همچنین دارای بخشهای شیمی، ژنتیک،IT وآزمایشگاه مخصوص مدل های حیوانی می باشد.